Blog Game of Thrones'un Spin-Off Dizisi House of the Dragon Hakkında Açıklanan Bilgiler

Game of Thrones'un Spin-Off Dizisi House of the Dragon Hakkında Açıklanan Bilgiler

Game of Thrones'un öncesini anlatacak olan spin-off dizi House of the Dragon için oyuncu arayışlarına başlanmasıyla beraber dizi hakkında ilk bilgiler de sızmaya başladı. Bir bakalım.

ana karakterler için oyuncu arayışına başlanmasıyla, dizinin hangi zaman diliminde geçeceği de belli olmuş oldu. dizi, westeros'u fetheden aegon i targaryen döneminin yaklaşık 100 sene sonrasını, aegon'un torunu, kral viserys i targaryen'in ölümü sonrası başlayan ve dance of dragons olarak adlandırılan taht savaşını konu alacak.

bu taht savaşının temelinde iki kadın var: viserys'in ilk karısından olan kızı rhaenyra targaryen ve ikinci karısı alicent hightower. yapımcılar da, casting çalışmalarına bu iki karakterden başlamışlar.

dizi daha yaklaştıkça detaylarına gireriz ama hikaye ana hatlarıyla şu şekilde

ilk karısı, aemma arryn'den olan 2 oğlu daha bebekken ölen viserys targaryen'in, geleneklerin dışında bir karar alarak tahtı kızı rhaenyra targaryen'e bırakmak istemesiyle başlıyor. aemma arryn'in ikinci oğlanı dünyaya getirirken ölmesiyle, viserys, alicent hightower ile ikinci bir evlilik yapar ve bu evlilikten 3 oğlu ve 1 kızı olur. viserys, her ne kadar tahtı birinci karısından olan kızı rhaenyra'ya bırakmak istese de, kendisinin ölümü sonrası, ikinci karısı alicent hightower, tahtın kendi oğlu aegon ii targaryen'in olduğu iddia edecek ve kayıtlara dance of dragons olarak geçen ve targaryen tarihinin en kanlı iç savaşına dönüşen olaylar zincirini tetikleyecektir.

bu iç savaşta taraflar, siyah ejderhalar ve yeşil ejderhalar olarak bölünmüşlerdir ki, bu renkler rhaenyra ve alicent'in, viserys'in evlilik yıldönümünde düzenlediği turnuvada giydiği elbiselerden gelir. yani bu iki karakter, targaryen ailesinin ve onların çevresindeki onlarca hanedanın ortadan ikiye bölünmesinin temelini oluştururlar. bu açıdan bu karakterler için doğru oyuncuların seçilmesi dizinin başarısında çok önemli bir rol oynayacak. game of thrones karakterlerini düşünecek olursak, margaery tyrell vs cersei lannister çekişmesi gibi, genç ve sevilen prenses ile kurnaz ve hırslı kraliçe çekişmesi gibi bir ilişki olacak önümüzde.

umuyorum, bu dizi de, game of thrones gibi, casting'i iyi yapmayı başarır. özellikle, tek başına diziyi hit yapma potansiyeli olan daemon targaryen karakteri için kimi seçeceklerini merakla bekliyorum. oberyn martell, nasıl tek başına bir sezonu sürüklediyse, doğru işlendiği takdirde daemon'un da diziyi sürükleme ihtimali var.

  • Paylaş